Blackout jest to nic innego jak rozległa awaria energetyczna, która skutkuje ługoterminowym brakiem prądu. Blackout należy do najpoważniejszych zagrożeń m.in. dla infrastruktury krytycznej oraz naszych domów i mieszkań, które w obecnych czasach coraz bardziej naszpikowane są elektroniką. Tego typu awaria może całkowicie zdezorganizować życie ludności oraz może w dużym stopniu zagrozić bezpieczeństwu kraju i jego obywateli.
Zagrożenie blackoutem w Polsce jest realne ze względu na fakt, iż w elektrowniach w naszym kraju brakuje węgla. Niektóre z polskich elektrowni dysponują jedynie 1/3 zapasów węgla z tego, co zawsze miały w poprzednich latach o tej samej porze roku. Innymi słowy, jeżeli zima tego roku będzie mroźna, to prawdopodobnie zabraknie nam prądu. Brak energii elektrycznej może spowodować m.in. również brak wody, ogrzewania i gazu w naszych domach. Nie ulega bowiem wątpliwości, że urządzenia przesyłowe do tych mediów z reguły także działają na prąd. Dodatkowy chaos wywoła brak możliwości telefonowania i korzystania z internetu.
Przedstawiamy 5 kroków, które pomogą przygotować się nam na spodziewany blackout.
Jak przygotować się na długoterminowy brak prądu?
Po pierwsze zapewnić Ciepło
W przypadku nagłego blackoutu prawdopodobnie w wielu mieszkaniach i domach zostanie odcięty prąd i gaz. Szczególnie niebezpieczne może być to zimą w budynkach wielorodzinnych (blokach) i w miastach gdzie nie każdy dysponuje piecem na węgiel lub drzewo. W takiej sytuacji warto zgromadzić ciepłe koce, pledy, kołdry i śpiwory, a także grubsze ubrania, które pomogą nam utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.
Po drugie Żywność
Musimy zdać sobie sprawę, że w sytuacji długoterminowego braku prądy żywność w naszych lodówkach szybko się zepsuje, ponieważ nie będzie przechowywana w odpowiednio niskiej temperaturze. O ile w zimie można przechowywać jedzenie na dworze, o tyle warto zgromadzić więcej konkretnie takiej żywności, która dłużej wytrzyma np.:
– konserwy,
– warzywa w zalewie,
– kasze, makarony,
– otręby owsiane lub płatki owsiane,
– suszone owoce, wafle ryżowe lub kukurydziane,
– suchary, zupy w proszku itd.
Pożywienie tego typu oprócz długiej daty przydatności do spożycia nie musi być przechowywane w lodówce czy zamrażarce.
Po trzecie Woda
Gdy nastąpi blackout i wodociągi przestaną działać, butelkowana woda przyda się nie tylko do picia, ale również do gotowania czy zabiegów higienicznych. Warto zatem zaopatrzyć się w zapas wody mineralnej lub źródlanej w butelkach do picia oraz wody, która pomoże nam w utrzymaniu higieny. W przypadku nagłej awarii wodociągów I braku możliwości zrobienia zapasu wody możemy zebrać deszczówkę w czasie opadów deszczu.
Po czwarte Światło
W przypadku braku prądu po zmierzchu w mieszkaniach i na ulicach będzie ciemno. Aby nie być skazanym na przebywanie w domu w ciemności, a zarazem, aby umożliwić sobie wyjście z domu, po zmroku warto wyposażyć się w dużą ilość świec, zapałek, zapalniczek oraz baterii do posiadanych w domu latarek.
W przeglądzie produktów możesz znaleźć niezbędny sprzęt »
Po piąte Gotówka
W przypadku nagłego blackoutu nie będziemy mogli skorzystać zarówno pieniędzy elektronicznych, jak i z kart bankomatowych. W czasach, gdy coraz chętniej korzystamy ze sposobów szybkich płatności, może to być dla nas nie lada problemem. Bez pieniędzy nie będziemy mogli kupić, chociażby wody, lekarstw czy pożywienia dlatego też warto posiadać w domu odłożoną gotówkę.
Więcej na temat przetrwania w trudnych warunkach dowiesz się w kategorii Survival »