Coraz więcej osób zaczyna interesować się bronią palną. Niewątpliwie może być to naprawdę ciekawe hobby. Oczywiście trzeba pamiętać, że wymaga pozwolenia. Dziś przedstawimy Wam, jakie są rodzaje strzelb i co warto wybrać.
Strzelby – jakie wyróżniamy rodzaje?
Strzelba to nic innego jak rodzaj broni strzeleckiej, którą wykorzystuje się do wystrzeliwania pocisków. Trzeba wiedzieć, że strzelby wystrzeliwują pociski np. w formie śrutu, loftek czy też brenek. Strzelby występują w wersji gładkolufowej oraz z lufami gwintowymi, przy czym ta druga kategoria nie jest popularna w Polsce, za to często wykorzystują ją mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Broń gładkolufowa nie posiada gwintowanej lufy, co oznacza, że amunicja opiera swój lot, wykorzystując zjawisko trajektorii. Trzeba również wiedzieć, że taka strzelba może być powtarzalna i samopowtarzalna. Do kategorii strzelb powtarzalnych zalicza się broń, która wymaga manualnego ładowania po każdym strzale. Posiada ona magazynek, który zazwyczaj mieści od 2 do 8 nabojów. Po każdym strzale użytkownik musi wyciągnąć zużyty nabój, a następnie nacisnąć przycisk ładowania. Do zalet takich modeli zalicza się najczęściej niską cenę. Strzelba samopowtarzalna działa automatycznie, a więc nie wymaga ręcznego ładowania. W tym przypadku magazynek mieści najczęściej od 4 do 8 nabojów. Zasada działania jest prosta, a mianowicie po oddaniu strzału energia gazów prochowych napędza mechanizm, który wyciąga zużyty nabój, następnie załadowuje kolejny i napina iglicę.
Gdzie wykorzystuje się strzelby?
Strzelby można wykorzystać na różne sposoby, a mianowicie mogą one służyć jako broń kolekcjonerska, szczególnie dotyczy to wykorzystywanych przez żołnierzy amerykańskich w czasie I wojny światowej strzelb Winchester. Wbrew pozorom strzelby nadal wykorzystują służby mundurowe, choć tylko w określonych przypadkach. Przede wszystkim policja używa ich do niszczenia zamków w drzwiach. Mogą też służyć do tłumienia zamieszek, jednak w tym przypadku korzysta się z pocisków gumowych, które zmniejszają ryzyko poważnych obrażeń. Oczywiście strzelby są też bronią myśliwską, która może być wykorzystywana do polowań. Jak wiadomo, popularnością w Polsce cieszy się też sportowe strzelanie i na specjalnych zawodach można wykorzystywać nawet taką broń.
Jak kupić dobrą strzelbę?
Dobra strzelba to taka, która wykonana jest z wysokiej jakości materiałów. Przede wszystkim dobrym wyborem są modele ze stali nierdzewnej, które są relatywnie trwałe, a do tego nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne czy zużycie. Nie korodują też pod wpływem wilgoci. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na wykończenie, a mianowicie na powierzchni nie powinny być widoczne uszkodzenia czy zadrapania. Kolejnym ważnym elementem jest ergonomia. Oznacza to, że strzelba powinna mieć dobrze dopasowane chwyty czy też kolbę. Wpływa to nie tylko na wygodę użytkowania, ale też precyzję i bezpieczeństwo. Strzelby powinny spełniać normy nie tylko wytrzymałościowe, ale też bezpieczeństwa, zatem warto wybierać produkty, które zostały poddane specjalnym testom precyzji oraz wytrzymałości. Dobrze jeżeli posiadają również idealnie dopasowany spust, kolbę oraz lufę.
Jeżeli broń ma służyć tylko i wyłącznie do celów kolekcjonerskich, to jej precyzja nie ma tak dużego znaczenia. Sytuacja jest zdecydowanie inna, gdy taką broń chcecie wykorzystywać w zawodach strzeleckich. Najlepiej więc przed zakupem poradzić się specjalistów, na przykład sprzedawców w sklepie takim jak Top-Shot.